Asistent pedagoga v aktuálních otázkách a odpovědích

Kód: 535
Neohodnoceno
ZDARMAZDARMA
Ikonka konference
1 190 Kč
Skladem

Akce pro asistenty pedagoga, pedagogy ZŠ a SŠ, vedení škol, školní psychology, výchovné poradce i další zájemce.

3. listopadu 2022

Detailní informace

Detailní popis produktu

Dnešní doba staví všechny asistenty pedagoga, učitele i rodiče před nelehké úkoly. Jedním z nich je např. potřeba podpořit celkovou psychickou odolnost dětí. Jak ale postupovat? Jak v konkrétních stresových situacích jednat? Přesně na tyto otázky se zaměří první příspěvek naší tradiční konference, který se zaměřuje na téma resilience.

I další přednášky vám pomohou čelit současným výzvám!  Podíváme se na téma vzdělávání žáků s odlišným mateřským jazykem. Další příspěvek se bude věnovat úloze asistenta pedagoga při práci s dětmi s ADHD a nezapomeneme ani na asistenty pedagoga jako takové - povíme si o významu psychohygieny.

Během odpoledních workshopů se budeme formou praktických příkladů věnovat úloze asistenta pedagoga v hodinách tělesné výchovy a při volnočasových aktivitách, podrobněji se podíváme na téma zvládání krizových situací ve škole, nebo se seznámíte s možnostmi podpory psychické pohody žáků.

Srdečně vás zveme na podzimní konferenci Asistent pedagoga v aktuálních otázkách a odpovědích. Akci plnou na praxi zaměřených příspěvků, která je určena pro asistenty pedagoga, pedagogy ZŠ a SŠ, vedení škol, školní psychology, výchovné poradce i další zájemce.

 

Obsah:

9.00–9.05         Zahájení

9.05–9.45         Resilience – jak podpořit psychickou odolnost dětí

Aby dítě získávalo určitou míru psychické odolnosti, je vhodné jej podpořit tak, aby v náročnějších životních situacích došlo k jeho „zmocnění“, tj. mohlo udělat kroky vedoucí k řešení. Povede-li se dítěti náročnější situaci, byť za pomoci dospělého, zvládnout, posiluje se tím jeho sebeúcta. Během tohoto příspěvku budeme hovořit právě o náročných životních situacích a o tom, jak může asistent pedagoga i pedagog vhodně pomoci dítěti trénovat jejich zvládání bez toho, aniž by jej dostával do nepřiměřených rolí.  

Mgr. Jana Divoká – terapeutka, pedagožka, odborná garantka projektu Rozum a cit pro školy

 

9.45–10.30      Dítě s OMJ ve třídě

Přítomnost dětí s odlišným mateřským jazykem v české třídě není již žádnou výjimkou. Obzvlášť poslední měsíce tuto situaci ještě zintenzivnily. Úroveň znalosti češtiny přitom u dětí – cizinců může být značně odlišná. Přednášející se ve svém příspěvku zaměří na téma, jak podpořit děti s OMJ ve výuce i v sociálním začlenění, a jak může být v tomto nápomocen (nejen) asistent pedagoga.

PhDr. Jitka Kendíková – ředitelka pražské ZŠ a gymnázia – školy s dobrou praxí v oblasti společného vzdělávání, autorka odborných publikací

 

10.30–11.00    Přestávka

11.00–11.45    Asistent pedagoga u dítěte s ADHD

Práce asistenta pedagoga s sebou přináší celou řadu výzev a když jde navíc o asistenci dítěti s ADHD, mohou být mnohé tyto výzvy často nad naše možnosti. Co je potřeba pro efektivní práci s dítětem s ADHD bezpodmínečně vědět a pomoci mu tak rozvíjet jeho maximální potenciál? Co musí asistent pedagoga vědět, umět, znát? Co je jeho nejdůležitější úlohou? Přednášející se pokusí tyto otázky zodpovědět na základě své dlouholeté praxe s dětmi s ADHD.

Mgr. et Mgr. Markéta Dobiášová – speciální pedagožka, lektorka vzdělávacích kurzů, kde se zaměřuje mimo jiné na práci s dětmi s ADHD, působí také jako asistentka pedagoga a metodička prevence

 

11.45–12.30    Nezapomínejte na sebe – psychohygiena asistenta pedagoga

Asistent pedagoga je, stejně jako učitel, vystaven dennodennímu stresu, který v dlouhodobém horizontu může vést k vyhoření. V příspěvku bude představeno duševní zdraví a to, jak se o něj průběžně starat či jak poznat, že je naše zdraví v ohrožení. Pozornost věnujeme i způsobům zvládání stresu či silných emocí. V příspěvku zazní praktické tipy, které mohou asistenti pedagoga aplikovat ve svém každodenním fungování.

Mgr. Laura Bechyňová – psycholožka, terapeutka, věnuje se také lektorování a oblasti výzkumu

 

12.30–13.30    Přestávka na oběd

13.30–15.00    Praktický workshop dle výběru účastníka

 

I. Asistent pedagoga v hodinách tělesné výchovy a při volnočasových aktivitách

V rámci odpoledního workshopu se lektorka zaměří na možnosti uplatnění asistenta pedagoga u dětí se SVP v rámci sportovních a jiných volnočasových aktivit. Přinese řadu praktických tipů – jak k náplni, tak ke struktuře hodiny (lekce), které čerpá ze své bohaté praxe lektorky sportovních kroužků a zájmových aktivit pro děti (nejen) se SVP. Některé z doporučení si budou moci účastníci sami vyzkoušet. 

Mgr. Dana Cejpková – spoluzakladatelka integrační mateřské školy, koordinátorka dětských skupin fungujících při Akademii věd ČR, lektorka pohybových aktivit

 

II. Techniky zvládání krizových situací

Současná doba přináší velké změny do škol a praxe asistentů pedagoga, kteří čelí velkému nárůstu psychických problémů žáků. Více než dříve jsou nuceni řešit krizové situace ve škole a náhle vzniklého zhoršení psychického stavu. Na tyto situace ale nejsou odborníci pracující ve školách dostatečně připravováni a krizová intervence není běžnou kapitolou vzdělávání asistentů pedagoga. Workshop nabízí seznámení se základními pojmy a teorií tzv. první psychické pomoci. Dále pak techniky zvládání rozhovoru s žákem v krizové situaci, postupy řešení těchto situací, reflexi vlastní profesionální role a možnosti podpory AP formou supervize.

Mgr. Jana Březinová – školní psychoterapeutka, speciální pedagožka – etopedka, supervizorka

 

III. Podpora psychické pohody žáků

V rámci odpoledního workshopu se lektorka zaměří na možnosti podpory psychické pohody žáků, uvede řadu praktických tipů a cvičení z oblasti psychohygieny, které si účastníci budou moci sami vyzkoušet.

Mgr. Jaroslava Budíková – speciální pedagožka, působí v pedagogicko-psychologické poradně v Praze

 

Konference je akreditována MŠMT v systému DVPP.

 

Termín konání:

3. 11. 2022

 

Cena:

1 190 Kč, při objednávce do 30. 9. 2022

1 490 Kč, při objednávce od 1. 10. 2022

 

Místo konání konference:

Prostory SVČ Jednička, Truhlářská 1113/8, Praha 1

V případě potřeby dalších informací nás neváhejte kontaktovat na adrese seminare@pasparta.cz

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: