Jak pracovat se seniory? Zkuste naše specializované tituly

Jak pracovat se seniory?
Zkuste naše specializované tituly

Procvičujte společně paměť, vzpomínejte na krásné zážitky a vytvářejte nové. Nebo založte zábavný literární klub.
Naše tituly zaměřené na práci se seniory přispívají k zachování a rozvoji kognitivních dovedností, ukážou vám ale také, jak pracovat s lidmi s demencí nebo Alzheimerovou chorobou.

Tady je jejich přehled.

 

 

 

Arteterapie

Kniha shrnuje dlouholeté zkušenosti z autorčiny arteterapeutické praxe a některé náměty současně čerpá i ze zahraniční odborné literatury. Vedle psychologů, arteterapeutů a psychoterapeutů je přínosná i pro další profese zaměřující se na práci se seniory, a to pro sociální a aktivizační pracovníky nebo pro poradce a pedagogy, kteří se s tématem stáří potkávají. Témata pro zamyšlení a nové náměty pro arteterapeutické činnosti v ní ale naleznou i studenti těchto oborů, kteří se do budoucna chtějí orientovat na práci se seniory.

Kniha vychází 6. října 2022

Zábavné cvičení paměti a dalších kognitivních funkcí

Pravidelné cvičení nás udržuje nejen v dobré fyzické, ale i duševní kondici. Trénink totiž svědčí nejen tělu, ale i mozku. Za naši snahu a pár minut času nás odmění lepší pamětí a pozorností. Zkvalitní se naše logické myšlení i prostorová orientace. To vše se hodí nejen uspěchaným a přetíženým lidem ve středním věku, ale zejména seniorům, u nichž se tak snižuje nebezpečí ztráty kognitivních schopností v pokročilém věku.

Kniha nabízí celou řadu cvičení a hrátek, u kterých se budou čtenáři bavit a přizvat mohou i přátele, děti či vnoučata. Užitečné tipy pro svoji práci zde ale najdou také aktivizační či sociální pracovníci, kteří se věnují péči o seniory.

Umění stárnout

Moudrá kniha známého německého psychologa a psychoanalytika Frizte Riemanna vybízí k zamyšlení a reflexi — a je přínosem a obohacením nejen pro starší čtenáře.

Umění stárnout chápe Riemann jako umění žít. Ve své knize se nevyhýbá složitým problémům stárnutí a stáří, nezůstává ale u jeho nedostatků. Na základě bohaté psychoanalytické praxe i svých osobních zkušeností upozorňuje na možnosti a šance, které se v této životní etapě otevírají a které, jsou-li využity, vedou k vnitřní svobodě a duševnímu růstu.

Taneční v noční košili

Taneční v noční košili je jedinečný soubor povídek určených pro předčítání nebo společné čtení v kruhu blízkých, přátel či v domovech pro seniory. Příběhy, které připravila známá spisovatelka Ivona Březinová, nás přenesou do doby druhé poloviny 20. století. Připomenou nám významné události, zvyky, způsob života či společné soužití více generací.

Kniha je rozdělena do čtyř částí podle ročních období — na začátku každého období je zároveň připojen kapsář nápadů, jak s tématem příběhu dále pracovat a jak jej rozvíjet.

Reminiscence známá i neznámá

Při práci se seniory představují vzpomínky klíč k individualizované péči. Umožňují zapojit starší lidi do života společenství, probouzejí jejich aktivitu a přispívají k rozvoji obohacujících vztahů mezi generacemi.

Kniha Reminiscence známá i neznámá shrnuje bohaté zkušenosti členů Reminiscenčního centra. Naleznete v ní komplexní přehled reminiscenčních metod, aktivit, programů a projektů, které jsou běžnou součástí práce se starými lidmi v institucích, rodinách i komunitách.

Putování s Epikurem

Návštěva zubní ordinace poslouží jednomu starci jako impuls k přehození životní výhybky, a s tím i k pouti do končin omývaných mořem a sluncem.

 

Literární salón U stříbrných lišek

Ernest Hemingway byl přesvědčený, že nejprve je třeba se naučit tomu, o čem chceme psát, a poté si osvojit spisovatelské řemeslo. Obojí nám prý nezabere méně než celý život. Také proto někteří drahnou chvíli otálejí, než začnou svěřovat své myšlenky a nápady papíru či paměti počítače, a vlasy jim mezitím čas obarví na stříbrno...

 

Jiný svět — jak jej odhalit, prožít, pochopit

Do Jiného světa se dostanete díky péči o osobu s demencí, anebo vás do ní zavedou obavy, že i vy byste v ní jednou mohli žít. Být konfrontován s často podivnými zvyklostmi, které v Jiném světě panují, určitě není snadné. Je dobré se na cestu co nejlépe připravit, pochopit zdejší způsob života, protože pak vám jeho zvláštnosti začnou dávat smysl...