Ponořte se do příběhu

1 490 Kč
Skladem

Jak využít knihy a storytelling ve výuce

Odbornou konferenci pro podporu rozvoje čtenářské gramotnosti pořádá nakladatelství Pasparta společně s nakladatelstvím FRAUS a spolkem Knižní stezka k dětem.

5. října 2023

Muzeum literatury, Praha 6

Detailní informace

Detailní popis produktu

Program odborné konference

Časová dotace konference je 8 hodin, odborný program bude proložen prezentací literatury a pracovních pomůcek

9.00–9.05
Zahájení

9.05–9.45
Terapie příběhem

Příběhy nás provázejí odnepaměti. Jejich prostřednictvím sdělujeme dětem vše, co se nám zdá důležité. A nejen to – příběhy mají i terapeutický potenciál. V příspěvku představíme ediční řadu Má to háček, určenou dětem prvního stupně ZŠ. Jde o knihy, které pomáhají dětem porozumět odlišnostem, s kterými se v dětském kolektivu setkávají. Knihy se věnují problematice autismu, střídavé péče, ADHD, vyčlenění z kolektivu, dětského diabetu a dalším. Jak tyto knihy pomáhají dětem porozumět sobě i světu kolem nás?

Petra Štarková

9.45–10.30
Divadelní spolek Ty-já-tr Radky Tesárkové – zaměření na dílo Václava Havla a na čtenářskou gramotnost

Radka Tesárková představí svůj divadelní spolek Ty-já-tr, se kterým kontinuálně a systematicky pracuje s dětmi i dospělými. Nejčastěji se zaměřuje na školní třídy. Interaktivní divadelní inscenace na podporu čtenářské gramotnosti pro 1. stupeň ZŠ představí tituly Václava Havla.

Radka Tesárková
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

PŘESTÁVKA

11.00–11.45
Kreativní čtení pro školy – představení Čtenářských lekcí se zaměřením na komiksové tituly

Jan Nejedlý představí Čtenářské lekce, které vznikly ve spolupráci se zkušenými pedagogy. Jde o unikátní učební materiál, který využívají nejen pedagogové, ale také rodiče. Hlavním cílem projektu je podpora dětského čtenářství a rozvoj práce s kvalitní literaturou pro děti. Čtenářské lekce jsou zpracovány ve formě metodických karet.

Jan Nejedlý

11.45–12.30
Na kouzelné cestě za příběhem

Jak podněcovat fantazii žáků a vést je k tvorbě vlastních příběhů? Na semináři si představíme  metody, jejichž pomocí lze přiblížit mladším žákům pravidla literárních žánrů a charakteristiku postav. Seznámíme vás s metodou storytellingu, tedy vyprávěcích karet, které je možné využít nejen v dílnách čtení, ale i v běžné školní praxi.

Kateřina Ondřejová
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

PŘESTÁVKA NA OBĚD

13.30–14.15
Čítanka v hodinách čtení na 1. stupni ZŠ

Na tomto semináři zjistíte, že čítanky nejsou k zahození. Vyzkoušíme si inovativní postupy a možnosti využití čtenářských strategií při práci s čítankovým textem, díky nimž se žáci nebudou v hodinách čtení nudit. Naučíme se maximálně vytěžit potenciál čítanek s dalšími didaktickými pomůckami Seznámíme se s čítankovými úryvky ze současné dětské literatury, které jsou opatřeny metodickou podporou pro efektivní využití ve výuce.

Kateřina Ondřejová

14.15–15.00
Kamishibai – narativní divadlo a jeho potenciál ve vzdělávání

Kamishibai přináší spojení obrázků, divadla a vyprávění příběhů bez techniky. V současném přetechnizovaném světě je možno se díky Kamishibai zastavit, plně prožít příběh anebo jako vypravěč vtáhnout diváky do děje. V rámci příspěvku se posluchači seznámí s jeho historií, základními principy vyprávění a možnostmi jeho využití především u mladších žáků.

Ilona Salajková

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Termín konání:

5. 10. 2023

 

Cena:

1 090 Kč, při objednávce do 30. 6. 2023
1 290 Kč, při objednávce do 15. 9. 2023
1 490 Kč, při objednávce od 16. 9. 2023

Místo konání konference:

Muzeum literatury, Pelléova 22/44, Praha 6-Bubeneč

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

V případě potřeby dalších informací nás neváhejte kontaktovat na adrese seminare@pasparta.cz

Novela zákona o pedagogických pracovnících ruší akreditace vzdělávacích programů průběžného prohlubujícího vzdělávání pedagogických pracovníků. Zároveň již není akreditace vzdělávacích programů prohlubujícího vzdělávání podmínkou pro čerpání finančních prostředků z dotačních programů, zejména z tzv. šablon Operačního programu Jan Amos Komenský nebo výzev v rámci Národního plánu obnovy.

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: