Škola a vše kolem ní v aktuálních otázkách a odpovědích

Kód: 667
Novinka Tip
1 490 Kč
Skladem

Akreditovaná konference pro pedagogy ZŠ a SŠ, asistenty pedagoga, vedení škol, školní psychology, výchovné poradce i další zájemce.

25. dubna 2023

Detailní informace

Detailní popis produktu

Dnešní doba staví pedagogy, asistenty pedagoga, žáky i rodiče před nelehké úkoly. Jedním z nich je např. potřeba podpory psychické odolnosti dětí. Jak ale postupovat? Jak v konkrétních stresových situacích jednat? Na tyto otázky se zaměří první příspěvek naší konference, který představí téma resilience. I další přednášky Vám pomohou čelit současným výzvám! Podíváme se na vzdělávání žáků s odlišným mateřským jazykem nebo s ADHD. A nezapomeneme ani na pedagogy a asistenty pedagoga jako takové – povíme si o významu psychohygieny.

Během odpoledních workshopů se budeme formou praktických příkladů věnovat tématu zvládání krizových situací ve škole, nebo se seznámíte s možnostmi podpory psychické pohody žáků.

Srdečně vás zveme na jarní konferenci Škola a vše kolem ní v aktuálních otázkách a odpovědích. Akci plnou na praxi zaměřených příspěvků, která je určena pro pedagogy ZŠ a SŠ, asistenty pedagoga, vedení škol, školní psychology, výchovné poradce i další zájemce.

 

Program odborné konference

9.00–9.05 Zahájení

9.05–9.45
Resilience – jak podpořit psychickou odolnost dětí

Děti jsou často vystavovány situacím, jejichž řešení může být mimo jejich psychické schopnosti. Ne vždy je však rozumné převzít iniciativu a tyto situace řešit za ně. Naopak je vhodné pomoci jim tak, aby samy našly řešení, „zmocnit“ je a podpořit tak jejich psychickou odolnost v budoucnu. V rámci tohoto příspěvku budeme hovořit o náročných životních situacích a o tom, jak může pedagog či asistent pedagoga vhodně pomoci dítěti trénovat jejich zvládání bez toho, aniž by jej dostával do nepřiměřených rolí.

Mgr. Veronika Šporclová, Ph.D.
školní psycholožka

 

9.45–10.30
Nezapomínejte na sebe – psychohygiena učitele i asistenta pedagoga

Učitelé i asistenti pedagoga jsou vystaveni dennodennímu stresu, který v dlouhodobém horizontu může vést k vyhoření. V příspěvku bude představeno to, jak se o duševní zdraví průběžně starat či jak poznat, že je naše zdraví v ohrožení. Pozornost věnujeme i způsobům zvládání stresu či silných emocí. V příspěvku zazní praktické tipy, které mohou učitelé i asistenti pedagoga aplikovat ve svém každodenním životě.

Přednášející bude upřesněn

 

PŘESTÁVKA

11.00–11.45
Dítě s ADHD ve škole

Přítomnost dítěte s ADHD ve škole s sebou někdy přináší celou řadu výzev a mnohé mohou být nad naše možnosti. Co je potřeba pro efektivní práci s dítětem s ADHD bezpodmínečně vědět? Jak mu pomoci rozvíjet jeho maximální potenciál? Co musíme vědět, umět, znát? Jaká je úloha pedagoga, asistenta pedagoga a dalších pracovníků školy? Přednášející se pokusí tyto otázky zodpovědět na základě své dlouholeté praxe s dětmi s ADHD.

Mgr. et Mgr. Markéta Dobiášová
speciální pedagožka, asistentka pedagoga, lektorka vzdělávacích kurzů zaměřených na práci s dětmi s ADHD

 

11.45–12.30
Dítě s OMJ ve třídě


Přítomnost dětí s odlišným mateřským jazykem v české třídě není již žádnou výjimkou. Obzvlášť poslední měsíce tuto situaci ještě zintenzivnily. Úroveň znalosti češtiny přitom u dětí – cizinců může být značně odlišná. Přednášející se ve svém příspěvku zaměří na téma, jak podpořit děti s OMJ ve výuce i v sociálním začlenění, a jak může být v tomto nápomocen pedagog, asistent pedagoga či další zaměstnanci školy.

PhDr. Jitka Kendíková
ředitelka ZŠ a gymnázia – školy s dobrou praxí v oblasti společného vzdělávání, autorka odborných publikací

 

PŘESTÁVKA NA OBĚD

 

13.30 – 15.00    Praktický workshop dle výběru účastníka


Workshop 1: Jak podpořit psychickou pohodu žáků

Psychické obtíže (úzkostné a depresivní prožívání, sebepoškozování) se nevyhýbá ani dětem, věnujme pozornost jejich prevenci. V rámci odpoledního workshopu se lektorka zaměří na možnosti podpory psychické pohody starších žáků, vítáni jsou všichni zájemci o téma duševní hygieny dětí od 11 let výše, zaměří se na práci s emocemi, myšlenkami, jak převzít zodpovědnost za své duševní zdraví, co je důležité vědět o sociálních sítích i spánku.

Mgr. Jaroslava Budíková
speciální pedagožka pracující v PPP, autorka odborných publikací

 

Workshop 2: Zvládání krizových situací ve škole

Stres se nevyhýbá ani žákům a studentům. Často u nich může přerůst v psychické potíže, ať už akutní či dlouhodobé, které ovlivňují chování žáků vůči sobě anebo ostatním. Stejně tak může dojít k nečekané události jako zhoršení zdravotního stavu žáka či úraz ve škole nebo na výletě. Učitelé i asistenti pedagoga jsou pak nuceni řešit krizové situace, na které nejsou často dostatečně připravováni. Workshop bude věnován doporučeným postupům řešení nenadálých situací – jak ošetřit žáka, kolektiv i sám sebe.

PhDr. Jitka Kendíková
ředitelka ZŠ a gymnázia – školy s dobrou praxí v oblasti společného vzdělávání, autorka odborných publikací

 

Konference je akreditována MŠMT v systému DVPP. Změna programu vyhrazena.

 

Termín konání:

25. 4. 2023

 

Cena:

1 190 Kč, při objednávce do 10. 3. 2023
1 490 Kč, při objednávce od 11. 3. 2023

 

Místo konání konference:

Prostory SVČ Jednička, Truhlářská 1113/8, Praha 1

 

V případě potřeby dalších informací nás neváhejte kontaktovat na adrese seminare@pasparta.cz

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: